„Csak gondolkozz pozitívan… és engedd el a negatív gondolatokat!” „Ne gondolkozz negatívan, mert bevonzod a többi rosszat is!” Halljuk a sokszor kéretlen „jó tanácsokat”. De vajon ilyen egyszerű lenne a képlet a megfelelő gondolkodás elsajátításához, és így máris megvan a hőn áhított siker, megszűnik a gyász, vagy elenyészik a szorongás? Avagy hol és milyen haszna van a pesszimizmusnak, milyen ára van a túlzott pozitivizmusnak és a passzív optimizmusnak, mi is a szituatív hangulat, a toxic positivity és a stratégiai maximalizmus?
Az előadás során a pszichológia tudományának és gyakorlatának perspektívájából vizsgáljuk meg a motivációs előadók, trénerek és spirituális tanítók által használt „varázs mondatok” (szuggesztív üzenetek) érvényességét, lehetséges érdemeit és kockázatait. Kitérünk a gondolkodás befolyásolásának alkalmazott pszichológia által használt eszközeire is, szintén a kritikai gondolkodás igényével és megvizsgáljuk az igen népszerű motivációs beszédek (pep talks) és motivációs idézetek hatásmechanizmusát.
Hol és milyen haszna van a pesszimizmusnak, milyen ára van a túlzott pozitivizmusnak és a passzív optimizmusnak? ...
Kis-Tamás Loránd, pszichológus, szervezetfejlesztő, life- és business coach, egyetemi oktató, ikres apuka. 2005 óta dolgozik a szervezetfejlesztés, a készségfejlesztés, az egyéni vezetésfejlesztés és az életvezetési, pszichológiai tanácsadás területein.
Szakmai megközelítését áthatják a munka mellett végzett egyéb tevékenységek, mint a harcművészetek és az autentikus latin táncok. Egyetemen pszichológiát, szociálpszichológiát és coachingot oktat, valamint PHD kutatását végzi, témája a tudatos jelenlét és a fókuszált figyelmen alapuló kiégés- és stresszkezelés az üzleti életben.
Bár az idő nagy részében gyakorlati, fejlesztő munkát végez, megközelítésében a tudományos megalapozottság és az érvényes kutatási háttér is alapvetően fontosak, a tudomány aktuális eredményeinek gyakorlatba való átültetését küldetésének tartja.