fbpx
Dr. Bányai Éva
Dr. Bányai Éva

Pszichológus, professor emeritus

Összeomlás vagy poszttraumás növekedés? – Élet daganatos megbetegedéssel

Egy daganatos megbetegedéssel való szembesülés és megküzdés folyamata számos kihívást, nehézséget és sorozatos traumát jelent az egyén számára.

De mitől függ az, hogy az érintett személy összeomlik a terhek alatt vagy erőforrásait mozgósítva pozitív irányba fejlődik a személyisége? Mit jelent a poszttraumás növekedés és mik a jellemzői? Miért fontos a társas támogatás a traumákkal való megküzdésben? Milyen szerepet játszik a személyiség pszichológiai immunrendszere a gyógyulásban?

Prof. Dr. Bányai Éva a saját rákbetegségével való sikeres megküzdéséről, poszttraumás növekedéséről, gyakorlati tippjeiről és a témához kapcsolódó kutatási tapasztalatairól mesél interjúnkban.

kintsugi hasonlat

"A kintsugi ma már a pszichológia egyik kedvelt hasonlata, hiszen amellett, hogy megtestesíti a tökéletlenségben rejlő szépséget, azt is megfogalmazza, hogy a traumák és törésvonalak az élet természetes részei, azokat feldolgozva, beépítve pedig a személyiségünk gazdagodik, az egyediségünk nyilvánvalóvá válik." - Dr. habil. Fodor Szilvia

2023

Október 05. (csütörtök)
16:00
INTERJÚ
Összeomlás vagy poszttraumás növekedés? – Élet daganatos megbetegedéssel

Az interjú készítője: Barkó Kata pszichológus

Dr. Bányai Éva
Barkó Kata
Dr. Bányai Éva pszichológus, professor emeritus az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Affektív Pszichológia Tanszékén
7 éves korától érdekli a hipnózis, és bár az 50-es és 60-as években ez hazánkban tiltott eljárás volt, sikerült elérnie, hogy 1970 óta kutathassa. Az általa kidolgozott új, aktivitásfokozással létrejövő aktív-éber (dinamikus) hipnózis eljárás, valamint interakciós hipnóziskutatási eredményeinek gyakorlati, főként gyógyító alkalmazása széles körben elterjedt Magyarországon és külföldön egyaránt. Iskolateremtő munkássága eredményeként sikerült „visszahozni” a hipnózist a hazai gyógyító gyakorlatba, és első nőként elnökké választották az Európai, majd a Nemzetközi Hipnózis Társaságban (ESH és ISH).
Az utóbbi időben rákbetegek gyógyítására szolgáló új hipnoterápiás módszerek kidolgozásával foglalkozik, és magas kockázatú rákbetegek kiegészítő hipnózis kezelésének hatását vizsgáló kutatást folytat.
 
A hipnózis kutatása és gyakorlati alkalmazása terén iskolateremtő tudományos munkássága, valamint a pszichoonkológia tudományágában és a pszichológusképzésben betöltött szerepe elismeréseként több magyar és nemzetközi elismerésben részesült (pl..: Szent-Györgyi Albert díj, Magyar Pszichológiai Társaság Életműdíja, Benjamin Franklin Gold Medal of ISH, Living Human Treasure Award” of Society for Clinical and Experimental Hypnosis). 2022-ben Széchenyi-díjat kapott.