Egy daganatos megbetegedéssel való szembesülés és megküzdés folyamata számos kihívást, nehézséget és sorozatos traumát jelent az egyén számára.
De mitől függ az, hogy az érintett személy összeomlik a terhek alatt vagy erőforrásait mozgósítva pozitív irányba fejlődik a személyisége? Mit jelent a poszttraumás növekedés és mik a jellemzői? Miért fontos a társas támogatás a traumákkal való megküzdésben? Milyen szerepet játszik a személyiség pszichológiai immunrendszere a gyógyulásban?
Prof. Dr. Bányai Éva a saját rákbetegségével való sikeres megküzdéséről, poszttraumás növekedéséről, gyakorlati tippjeiről és a témához kapcsolódó kutatási tapasztalatairól mesél interjúnkban.
"A kintsugi ma már a pszichológia egyik kedvelt hasonlata, hiszen amellett, hogy megtestesíti a tökéletlenségben rejlő szépséget, azt is megfogalmazza, hogy a traumák és törésvonalak az élet természetes részei, azokat feldolgozva, beépítve pedig a személyiségünk gazdagodik, az egyediségünk nyilvánvalóvá válik." - Dr. habil. Fodor Szilvia
Az interjú készítője: Barkó Kata pszichológus