Róbert egy TED beszédben (https://www.youtube.com/watch?v=pgmiPXAwiLg) hallotta, hogy a legkülönbözőbb származási, és vallási hátterű emberek küldték el három kívánságukat az
előadónak arról, mit kérnének leginkább az életükben. Többségük három dologra vágyott: egészségre, boldogságra és szeretetre.
Róbert szerint lelkünk mélyén nagyjából ezért kezdünk lelki, vagy spirituális útkeresésbe. Munkája során számtalanszor megtapasztalhatta, hogy az emberek tudatában történő változások csodás hatással vannak személyes kapcsolataik, anyagi és munkakörülményeik, egészségük, eredményeik kedvező alakulására.
Eközben fejlődnek, bővülnek s egyre elérhetőbbé válnak a lelki munkát segítő módszerek. Egyes önfejlesztő irányzatok képviselői valódi csodákat ígérnek: gyógyulást gyógyíthatatlannak tartott betegségekből, pszichés problémák azonnali megszűnését, hirtelen anyagi jóllétet, elképesztő sikereket az élet területein. Ugyanakkor sokaknak nem igazán sikerül a kívánt cél elérése, csalódnak és egy ideig hallani sem akarnak önfejlesztésről. Néhányan pedig még rosszabb állapotba kerülnek, mint mielőtt belekezdtek volna.
Néha a módszerek megközelítése is látszólag ellentmond egymásnak. Hallhattuk már híres előadótól, hogy a múlttal nem kell törődni, azt el kell engedni, a pozitív jövő víziójával kell foglalkozni. Olvashattuk szellemi vezetőtől, hogy csak a jelenre kell fókuszálni, és szemlélőként megfigyelni mindent ami a tudatban felmerül, hogy rájöjjünk az igaz természetünkre, mert minden tudattartalom (így a múlttal és jövővel kapcsolatos érzések, gondolatok is) csak az elme játéka.
Ezekkel szemben pedig vannak olyan pszichológiai megközelítések, amelyek épp a múlt gyógyító feldolgozására helyezik a hangsúlyt, és enélkül elképzelhetetlennek tartják a lelki egészséget.
Róbert az előadásában idői perspektívába helyezi az önismereti, önfejlesztő munkát kiemelve három olyan megközelítést, mely más-más idői síkra helyezi a hangsúlyt. Foglalkozunk azzal, hogy a múltra fókuszáló traumafeldolgozó munka, a jelen pillanat megélését hangsúlyozó mindfulness, és a jövőre irányuló pozitív vizualizáció, milyen jótéteményeket hozhatnak az életünkbe. Milyen esetekben működnek jobban, és mikor kevésbé, illetve hogyan egészítik ki egymást? Az előadás célja, hogy megláthassuk, a tudatunk megváltoztatásával tényleg valódi csodák részesei lehetünk, s az utunkon való esetleges kudarcok ellenére tehetünk azért, hogy életünk alapállapota legyen az egészség, boldogság és szeretet.
Tíz évig dolgozott pszichológusként a Debreceni Gyermekpszichiátriai Ambulancián, húsz éven át pszichológiát oktatott a Debreceni Egyetemen. Dolgozott NB I-es sportcsapatokkal, élsportolókkal, cégekkel, oktatási intézményekkel. Részt vett hazai és nemzetközi tehetséggondozó programokban. Jelenleg a Létezéspont pszichológiai tanácsadóban egyéni konzultációval, meditáció és stresszkezelés képzéssel, illetve családállítással foglalkozik.
Honlap: www.letezespont.hu
Facebook: Létezéspont